Konečne doma
Chceli by ste radšej zlatého škrečka alebo trpasličieho škrečka? Na čo treba dať pozor pre jeho kupovaní a doprave domov? Aká klietka je najvhodnejšia a ako by mala byť vybavená, aby čo najlepšie spĺňala nároky vášho nového domáceho zvieratka? Odpovede na tieto otázky na vás čakajú v nasledujúcej kapitole.
Aký škrečok je pre mňa vhodný?
Rozličné druhy a plemená škrečkov sa neodlišujú iba veľkosťou a farbou srsti. Majú aj svoju typickú povahu a vzorec správania. Určite si medzi nimi vyberiete toho svojho.
Chcem zlatého škrečka...
Ako člen domácnosti s deťmi je najvhodnejší zlatý škrečok s prírodný sfarbením. Je najväčší zo všetkých škrečkov, ktorí sa hodia na domáci chov a možno ho ľahko zvyknúť na prítomnosť ľudí. Aj jednofarebné zlaté škrečk
y ako napríklad biele alebo čierne sa považujú za chovateľsky nenáročné. Škrečky so strakatým sfarbením, na rozdiel od zlatých, sú často pri chove problematické a na človeka si zvykajú ťažšie. Dlhosrsté zlaté škrečky majú síce, podobne ako prírodne sfarbené zvieratá, jemnú povahu, ich srsť si však vyžaduje náročnú starostlivosť, pretože rýchlo splstnatie.
...alebo radšej trpasličieho škrečka?
Z trpasličích škrečkov si na človeka najrýchlejšie zvyknú Cambellov a džungársky škrečok. Trpasličí škrečok Roborovského a trpasličí škrečok čínksy sú vhodné skôr na pozorovanie. Všeobecne sa odporúčanie o chove škrečka jednotlivo vzťahuje aj na trpasličie druhy, možno ich však chovať aj v pároch alebo v malých skupinách, pričom musia byť rovnaké pohlavia. Je to možné najmä v prípade, ak spolu vyrastali. Aj v takomto prípade by ste však mali mať naporúdzi rezervnú klietku, aby ste zvieratká, ktoré prejavujú agresívne sklony mohli izolovať. Môžu sa však chovať aj jednotlivo.
Príprava klietky
Základné vybavenie
Klietka - priestranná, aspoň 80 x 40 cm Plastové dno - 10 cm vysoké Hobliny - ako podstielka Domček - asi 20 x 10 cm Miska s potravou - stabilná, okraj ohnutý smerom dnu, priemer asi 6 cm Napájačka - umiestnená z vonkajšej strany klietky Piesok - na kúpanie pre trpasličie škrečky.
Privykanie na nové prostredie
1. Taká maškrta z ruky nie je na zahodenie. A nyvyše, nehrozí tu žiadne nebezpečenstvo a dá sa sem pohodlne vyšplhať. 2. Keď si škrečok zvykne na vašu ruku, pomocou druhej ruky okolo neho vytvorte bezpečnú "skrýšu", aby vám nevypadol.
1. Prvý krok pri zbližovaní: nadviažte očný kontakt, škrečkovi sa pokojne prihovárajte, nerobte prudké pohyby. 2. v ďalšom kroku škrečkovi podajte maškrtu cez mreže klietky. Pri tom mu dovoľte dôkladne oňuchať vaše prsty či ruku. 3. Ak už škrečok nie je vystrašený, otvorte klietku. ke´d vás dôkladne oňuchal, dovoľte mu vyšplhať sa vám na ruku.
Škrečok a iné domáce zvieratá
Už len prítomnosť mačky škrečka neuveriteľne stresuje, dokonca aj vtedy, keď je škrečok v bezpečí svojej klietky. V miestnoti, v ktorej je klietka so škrečkom, by preto mal platiť zákaz vstupu všetkým dravcom a ich príbuzným.
Škrečok ušiel čo teraz?
Škrečok rád využíva príležitosť na útek z klietky. Aj keď je na chvíľu vo výbehu, skúša utiecť. Je to jednoducho zvedavé zvieratko a tento pud v ňom neuhasíte, ani mu ho nemôžete zakázať. Najúčinnejšia je pasca. Pasca na škrečka: postavte na zem vedro a jeho otvor prikrite plátennou utierkou a položte na ňu jabĺčko, ešte oprite o vedro niečo po čom by sa škrečok mohol vyšplhať a keď si maškrtník bude chcieť pochutnať na jabĺčku, utierka pod jeho váhou povolí a jeho výlet sa končí vo vedre.