Všetko o starostlivosti
Okrem klietky je pre blaho škrečka vo vašej opatere dôležitá najmä starostlivosť a vhodná potrava. Ak sa mu budete venovať každý deň, naučíte sa bezpečne rozpoznať, že niečo s ním nie je v poriadku alebo že je chorý.
Divo žijúce a domáce škrečky
Poznatkov o živote škrečkov vo voľnej prírode je v posledných rokoch čoraz viac. To prináša úžitok aj chovateľom škrečkov v domácnostiach, pretože čím viac poznatkov o správaní škrečkov vo voľnej prírode vedci získajú tým lepšie podmienky im môžu zabezpečiť aj chovatelia.
Škrečkovanie ako zábava
Škrečok zlatý, na ktorého sa dosiaľ sústredila najväčšia pozornosť výskumníkov, so vo svojom obydlí úkostlivo udržiava čistotu. Na vyprázdňovanie sa dokonca používa osobitý priestor. Iný priestor zvyčajne vyhradí zhromaž´dovaniu potravy - a pokiaľ možno, usiluje sa, aby bol vždy plný.
Čo škrečkovi chutí
Z vlastnej záhrady
Čo je chutné - tieto rastliny sú pre škrečka vhodné: ďatelina, lucerna, púpava, skorocel (všetky druhy), sedmokráska, rumanček, medovka, mäta, petržlen a iné byliny, ako napríklad Echinacea. Z vlastnej úrody - máte záhradu alebo balkón? Potom si byl
inky môžete vypestovať aj sami.
Pozor - nezdravé
Škrečkovi nedávajte - sladkosti (môžu mu zalepiť lícne vaky), dropsy pre hlodavce (obsahujú príliš veľa cukru), slané oriešky (soľ spôsobuje poškodenie obličiek), keksy (iba ak neobsahujú cukor ani soľ), kapustu (spôsobuje nafukovanie), cibuľu a pór (spôsobujú nafukovanie), niektoré druhy zeleniny (špenát, fazuľa, šťaveľ, rebarbora a surové zemiaky sú ťažko stráviteľné), citrusy (obsahujú priveľa ovocnej kyseliny), kyslé ovocie (broskyne, marhule, nektárinky, ananás, ríbezle a iné spôsobujú prekysle
nie), izbové rastliny (hrozí otrava), vetvičky ihličnanov (obsahujú nestráviteľné éterické oleje alebo živicu), niektoré druhy listnatých stromov (pagaštan konský, dub /aj gaštany a žalude/, brečtan obsahujú napríklad kyselinu kyanovodíkovú), žĺtok (je príliš mastný /bielok je dovolený/), bravčové mäso (je príliž mastné /aj pomleté/).
Čistá klietka
Kým vyčistíte škrečkovi klietku, vložte ho do vedra, ktoré bude vystlané trochou starej podstielky. Čistenie by však aj tak nemalo trvať pridlho.
Rohový záchod
Škrečky vykonávajú malú potrebu vždy na tom istom mieste - väčšinou v rohu klietky. Nájdite toto miesto a raz do týždňa lopatkou odstráňte znečistenú podstielku. Nahraďte ju novými hoblinami.
Malá násobilka základnej starostlivosti o škrečka
Vyhnite sa stresu
Správny čas - merania tlkotu srdca jasne ukázali, ako veľmi škrečky stresuje, keď sa ich niekto dotýka alebo, keď sa v ich klietke niečo mení. Keďže hladina stresu je počas dňa - teda v čase ich odpočinku - veľmi vysoká, starostlivosť, napríklad čistenie klietky, radšej odložte na večer, keď sú škrečky aktívne. Váženie - ak budete škrečka pravidelne raz do týždňa vážiť, ľahko získate kontrolu nad jeho zdravotným stavom. Na váženie použite digitálnu váhu a údaj si zapíšte. Keď sa váha škrečka počas jedného týždňa zmení o 7 gramov alebo viac, máte dôvod obávať sa. Neváhajte a ihneď kontaktujte zverolekára, aby ste zistili, čo zvieratku je. Strihanie - srsť dlhosrstého škrečka medvedieho má sklon plstnatieť. Ak je váš škrečok zvyknutý na vašu roku, najlepším riešením je jednoducho srsť odstrihnúť. Chyťte ho do ruky a chĺpky mu skráťte. Nožnice vždy držte paralelne k jeho telu, aby ste škrečka nezranili. Nerobte si starosti, srsť mu v celej svojej kráse opäť dorastie. Vyčesávanie - ak srsť nie je príliš dlhá a priveľmi splstnatená, možete ju skúsiť vyčesať. Tento úkon je však pre škrečka zväčša nepríjemnejší, ako keď mu srsť pristrihnete.
Je môj škrečok chorý?
Typické príznaky a potrebné opatrenia
Nezvyklé správanie
1. Obhrýza mreže - ak škrečok obhrýza mreže klietky, považuje sa to za takzvané stereotypné správanie. Takéto neobvyklé správanie vzniká väčšinou v dôsledku nedostatočnej aktivity. Najlepšou prevenciou tohto správania je umiestniť do klietky rozmanité vybavenie a zabezpečiť škrečkovi pravidelný výbeh.
2. Pozor, hryzie - váš škrečok nie a nie si zvyknúť na ľudí? Pokúša sa vás pri každom pokuse o zblíženie uhryznúť? Možno má s ľudmi zlé skúsenosti. Niekto ho mohol rušiť počas odpočinku alebo ho iným spôsobom stresovať. Pomôže tu iba jediné: veľa trpezlivosti a postupné privykanie krok za krokom.
3. Veľmi bojazlivý - kým niektoré škrečky hryzú, iné hľadajú záchranu v úniku. Sú mimoriadne plaché a zdržiavajú sa v zadnej časti domčeka. Von vychádzajú len na krátky čas, kým si zhromaždia potravu. Príčinou tohto správania je strach z chovateľa a jeho rúk. Pomôže iba trpezlivo a opatrne budovať vzájomnú dôveru.
Rodí sa nová generácia
1. Príjemne teplučko - mláďatá škrečka džungárskeho už vo vývine pokročili a teplotu svojho tela dokážu bez problémov regulovať samy.
2. Do sveta na skusy - mláďatá sú zvedavé. V ich objavných výpravách im však zväčša zabráni ich matky, ktorá ich odnesie späť do nory. Otcovia mláďat to nerobia.
3. Rozlúčka - keď sa mláďatá dokážu samostatne nakŕmiť, opúšťajú svoju matku. Súrodenci sa však ešte držia pokope.